Audiobooki stwarzają dzieciom niepowtarzalną okazję poznawania świata poprzez dźwięki. Za każdym razem nasze pociechy odkrywają w nich nowe szczegóły.Poprzez nagranie książka ożywa i nabiera zupełnie nowego wymiaru. Nie bez przyczyny Audiobook można nazwać sztuką – tworzą ją wplecione odgłosy i dźwięki, odpowiednio dobrany głos lektora, aktorska interpretacja i wartościowa treść.
Dzieci, maluchy i te nieco starsze, uwielbiają słuchać bajek. W dobie wszędobylskiej telewizji, internetu i ogromu obowiązków czekających na rodziców po przyjściu z pracy nie zawsze znajduje się czas na czytanie książek. Stąd wszystkie formy obcowania ze sztuką i możliwość prawdziwego spotkania z przeżyciami bohaterów książek naszego dzieciństwa, zasługują na uwagę i uznanie.
Aby jednak móc zacząć obcować z audiobookami, trzeba się nauczyć ich słuchać, przyzwyczaić i odpowiednio wybierać. Podpowiadamy na co zwracać uwagę przy kupowaniu.
Głos
Audiobooki są spotykane w czterech odmianach czytania:
• syntezator mowy – najmniej popularny rodzaj słuchowiska, na dłuższą metę nie do wytrzymania, polecany w sytuacji kiedy danej pozycji nie da się zdobyć w żaden inny sposób
• lektor – stonowany, bez emocyjny, spokojny głos lektora sprawdza się w książkach naukowych, poradnikowych, biznesowych. Literatura piękna? Niekoniecznie- mało tutaj tak potrzebnego dzieciom emocjonalnego zaangażowania
• aktor – to najlepszy możliwy układ jeśli chodzi o literaturę piękną. Kupując audio-książkę macie dużą szansę, że aktor, którego cenicie za grę na scenie, zachwyci Wasze dziecko!
Na „pierwszy raz” warto wybrać pozycję czytaną przez aktora – jeśli bowiem zrazicie się do jednostajnego tonu lektora, lub zmęczy was syntezator, trudno będzie znowu po nią sięgnąć z entuzjazmem.
Czas nagrania
Nowe audiobooki są nagrywane bez szumów i w dobrej jakości. Na rynku spotkać można bajki nagrane w formacie mp3. Jego wykorzystanie pozwala zmieścić na dysku całą książkę. Skutkuje to minimalnym zmniejszeniem jakości dźwiękowej pliku. Dla większości użytkowników nie jest to jednak problem, gdyż zmiany w jakości audio są niemal niesłyszalne. Większość ludzi wie już, co to jest mp3, docenia jego zasięg i uniwersalność, i dlatego też format ten jest tak popularny.
Autor
Kiedy chcemy posłuchać prawdziwej dziecięcej klasyki, kupując audiobook powinniśmy wiedzieć po co sięgamy. Każdy kto nie jest pewny, że pozycje takie jak „Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi Pończoszanka”, czy „Karlsson z Dachu” , autorstwa Astrid Lindgren przypadną dziecku do gustu może w księgarni przeczytać fragment dowolnej książki jej autorstwa i wtedy podjąć decyzję. Warto więc przed zakupem książki sprawdzić autora (aby przez przypadek nie okazało się, że jest związany tylko z tą pozycją wydawniczą i nikt nic więcej o nim nie słyszał). Jeśli więc dbamy o nauczenie naszej pociechy wrażliwości warto wybierać tych sprawdzonych i uznanych.
Jazda samochodem z przedszkola czy szkoły, czas, w którym rodzice muszą zająć się obowiązkami domowymi, pora na wyciszenie przed snem naszego największego skarbu, zamiast być nieproduktywny, może zamienić się dla Twojego dziecka w czas rozwoju. W natłoku pozycji warto zwrócić uwagę na polskie wydawnictwo Jung-Off-Ska, które sygnuje swoim nazwiskiem popularna aktorka Edyta Jungowska. Klasyka Astrid Lindgren w jej wykonaniu zamienia się w magiczną przygodę, która zachwyci każde dziecko i rozśmieszy do łez niejednego rodzica.
Teraz odpowiedź na pytanie: "Co ostatnio czytałeś?” wcale nie musi być krępująca. Pod warunkiem oczywiście, że w zamian posłuchaliście wraz z dzieckiem jednej z waszych ulubionych książek z dzieciństwa.
Seria klasyki Astrid Lindgren wyd. Jung-Off-Ska do nabycia w Empiku i najlepszych księgarniach.
Link do strony artykułu: https://wwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/na-co-zwracac-uwage-przy-wybieraniu-audiobookow